Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: V. Kopta, L. Noha, R. Vano a O. Ruml. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 8. 6. 2019
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Hosty jsou Václav Kopta, Leoš Noha, Robert Vano a Ondřej Ruml. Navštívíme velmi pragmatické lemury, kteří dokonce zakládají vlastní koalice. Ponoříme se do hypnózy i do vody za rybkami, co dokáží změnit pohlaví. Na závěr uvidíte unikátní pokus, kdy jsme zjišťovali, zda se plave rychleji ve vodě nebo v sirupu.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Lemuři

Pravým a jediným domovem Lemurů je ostrov Madagaskar. Lemuři mají zvláštně utvářené končetiny. Jakmile pokrčí loket nebo koleno, sevřou jim zvláště upravené šlachy samočinně prsty. Lemurům tedy stačí jen pokrčit se na větvi a mohou klidně spát, protože svaly jim udržují prsty sevřené a nemohou spadnout. Obdobné zařízení má i většina ptáků. Lemuři mají na všech prstech nehty, kromě druhého prstu zadních nohou, které mají drápky. Na pažích mají žlázy s pachovým sekretem. Několikrát denně si řezáky a špičáky spodní čelisti, tzv. zubním hřebenem, kartáčují srst a tyto výměšky roztírají po celém těle. Mají prostorové vidění a velmi vyvinutý čich.

Co znamená latinské slovo „Lemures“?

Kněžík duhový

Co umí kněžík duhový?

Krabi

Korýši žijí na naší planetě už 500 milionů let. Známe jich asi 40 000 druhů. Typický korýš má podle našich představ pořádná klepeta a oči na stopkách – třeba krab modrý. Jiní korýši jsou k nepoznání jiní – třeba svijonožci, kteří se přichycují na skalách a trupech lodí. Někteří korýši jsou maličcí – třeba žábronožka solná. Jiní dosahují obřích rozměrů – třeba velekrab japonský s nohama dlouhýma až 1,5 metru. Jsou dokonce korýši, kteří žijí na souši – například stínky. Většina korýšů se však nejlépe cítí ve vodě, ať už v slané, nebo v sladké. Zvláštním znakem korýšů je krunýř. Ten je tvořen chitinem. Obsahuje vápenné částečky, díky nimž je pevný a odolný.

Ze schránek korýšů se dá…?

Kouření

Kolik chemických látek obsahuje cigaretový kouř?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2013
 ST AD