Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: M. Procházka, J. Pirk, L. Machálková a M. Novotný. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 13. 4. 2019
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Těšit se můžete na Martina Procházku, Jana Pirka, Leonu Machálkovou a Michala Novotného. Ukážeme vám, jak jednoduše oklamat lidskou mysl, vyrobit ohňové tornádo nebo jak zábavné mohou být pokusy s obyčejným vajíčkem. V závěrečném experimentu si moderátor na vlastní tělo vyzkoušel jednu z odborných teorií záhady Bermudského trojúhelníku.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Kozorožec kavkazský

Kozorožec kavkazský je horská koza, která dokáže velmi zdatně šplhat po skalách a příkrých svazích. Přestože dosahuje hmotnosti až 120 kilogramů, je tento sudokopytník velmi hbitý. Na strmých skálách se udrží díky typicky tvarovaným kopytům. Ta mají ostrý a pružný okraj a mírně prohloubenou nášlapnou plochu. Po došlápnutí působí jako přísavka. Samci mají oproti samicím delší a silnější rohy, obloukovitě zahnuté nad hřbet a s výraznými vruby na přední straně. Hustá hnědá srst chrání tohoto šplhavce před horským chladem. Kozorožec kavkazský je býložravec a s oblibou si pochutnává na travinách, listech, výhoncích a ostatních částech nejrůznějších rostlin. Rád spásá i mechy a lišejníky na skalách ve svém okolí.

Co je kozorožec kavkazský?

Ohnivé tornádo

Tornádem nazýváme velmi silně rotující vzdušný vír, který vzniká většinou pod spodním okrajem bouřkových oblastí, který se dotýká spodním koncem ve tvaru chobotu zemského povrchu. Díky tvaru a velmi rychlé rotaci v něm dosahuje rychlost větru 50-100 m/s. To umožňuje tornádu zvedat předměty o hmotnosti i několika tun. Jedná se o nebezpečný atmosférický jev, který působí i značné materiální škody a ohrožuje i lidské životy.

Kolik je v ČR průměrně ročně tornád?

Ježura

Má zobák podobný ptačímu, pichlavé bodliny jako ježek, vak má jako vačnatec a život dlouhý jako slon. Je to ježura, australské zvíře podobné mravenečníkovi.

Co není pravda o ježuře australské?

Termit

Dokáže termit projít skrz železo?

Potopení člověka

Všichni jsme slyšeli o záhadě Bermudského trojúhelníku i o různých teoriích, které se snaží vysvětlit údajné důvody údajně mizejících lodí.

Co je jedna z odborných teorií této záhady?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2013
 ST AD