Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: I. Jahelka, R. Nedvěd, T. Zástěra a T. Novotný. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 30. 3. 2013
Video není k dispozici

Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a samozřejmě se bavit. Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Těšit se můžete na Iva Jahelku, Richarda Nedvěda, Tomáše Zástěru a Tomáše Novotného. Tentokrát se podíváme do říše krokodýlů, ukážeme vám destruktivní pokus s dusíkem, nebo navštívíme iglú. V závěru oba moderátoři zkusí jeden z nejadrenalinovějších sportů na světě – skoky na lyžích.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody:

Krokodýl

Kubánský krokodýl – Crocodylus rhombifer (foto: Ltshears, zdroj: Wikimedia) Krokodýl kubánský je vysoce ohrožený druh. Mají perlové zbarvení a jsou to dobří plavci, dokážou skákat z vody i rychle se pohybovat po souši. Krokodýl americký má dlouhý a silný ocas pokrytý řadami tvrdých desek. Jeho tmavě hnědé až načernalé zbarvení mu umožňuje splývat s vodou. Krokodýl nilský neboli Crocodylus niloticus. Slovo crocodylus znamená v latině dlážděný červ, nilocticus zase z Nilu. Krokodýl štítnatý je specializovaným lovcem ryb, k čemuž má uzpůsobené prodloužené čelisti. Opravdovým unikátem je Waldemar z New Orleans. Jediný albino aligátor v evropských zoo. Největší druh na světě se jmenuje krokodýl mořský. Krokodýli jsou krásná exotická zvířata a již ze starého Říma pocházejí první písemné známky o krokodýlích slzách jako o označení pro neupřímný pláč.

Má krokodýl jazyk?

Kladivo a peříčko

Kladivo (foto: Anna Frodesiak, zdroj: Wikimedia) Jak rychle bude padat kladivo a pírko ve vakuu?

Vytopení iglú

Iglú na jezeře Shikaribetsu, Shikaoi, Hokkaido, Japonsko (foto: Route275, zdroj: Wikimedia) Eskymácké iglú patří k nejzajímavějším stavbám, ve kterých lidé bydlí. I v jednadvacátém století v nich mají domov kanadští inuité v arktických oblastech. Iglú je kopulovitý přístřešek vyrobený ze sněhových bloků stavěných do spirály. Pokud ho postavíte dobře, můžete docílit mimořádně zajímavých teplotních a izolačních vlastností.

Čím iglú vytopíme?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrZábava