Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: M. Jandová, J. Mádl, Z. Žák a O. Navrátil. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 7. 4. 2014
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Tentokrát se můžete těšit na Martu Jandovou, Jiřího Mádla, Zdeňka Žáka a Oldřicha Navrátila.

Prozradíme vám tajemství nosorožců nebo zvíře, které inspirovalo vědce k řešení dopravních zácp. V závěrečném pokusu si moderátor splní bobříka odvahy ve stíhacím letounu.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Vlasy a chlupy

Nosíme je krátké, dlouhé i barevné. A někdy je nenosíme. Naše tělo pokrývá 5 milionů vlasů a chlupů. Většina z nich je tak jemná, že nejsou vidět. U člověka je srst jen pozůstatkem evoluce. Ale co nám slouží jen pro okrasu, plní ve zvířecí říši různé důležité funkce. U malých divočáků slouží srst k maskování. Pyžámko s proužkem je sice na první pohled nápadné, ale v lese, kde sluneční paprsky prořezávají tmavý stín, splynou proužky s okolím. Bezbranní letošáci jsou tak dobře maskováni. Stejnou funkci mají bílé flíčky na srsti koloucha – ve vysoké trávě se dokonale ztratí.

Chlupy nejsou vždy jemné. Černo-bílé bodliny dikobraza jsou přeměněné chlupy, až 40 cm dlouhé. Pokud se nepřítel přiblíží víc, než je dikobrazovi milé, bodliny se naježí. A dravec si radši nechá zajít chuť. Hustá kožešina dokáže samozřejmě skvěle zahřát i ve studené vodě. Vydra ani nemá na vybranou, ve vodě stráví většinu svého života. Při potopení pod hladinu, které se někdy protáhne až na 8 minut, ji kožešina chrání před chladem, a dokonce nepropouští vodu.

Ale kolik chlupů má taková vydra?

Nosorožec

V savaně žije mnoho fascinujících zvířat. Mezi nimi také velká pětka – Big Five, jak ji kdysi nazývali lovci velkých zvířat: slon, levhart, lev, buvol a nosorožec. Někdo nosí svou pýchu na hlavě, někdo… na nose. Nosorožec je po slonovi největší suchozemský savec, váží až 3 a půl tuny. Jeho roh může dorůst do délky až jednoho metru – je to smrtící zbraň, která obrátí na útěk nejednoho útočníka. A kdo se rozhodne vzít do zaječích, měl by raději přidat do kroku. Mohutný obrněnec se dokáže rozpohybovat až čtyřicetikilometrovou rychlostí – to není na tak těžkou váhu špatné.

Ale jak takový nosorožec vůbec běhá?

Hluk a zvuk

Každý člověk vnímá hluk jinak. Každý den na nás útočí nepříjemný hluk. Můžeme se proti němu bránit špunty do uší nebo dvojitými okny. Když ale nemáme, kam bychom se před hlukem schovali, zbývá jediné: zacpat si uši. Hluk rozhodně není zdraví prospěšný. Příliš hlasité zvuky poškozují náš sluch. Ale ani menší hluk, je-li dlouhodobý, není bez následků. Jsme-li vystaveni stálé zvukové kulise, ať už rámusu sbíječek na stavbě, nebo letadel v přistávacím koridoru letiště, mohou se vyskytnout poruchy spánku a zvyšuje se riziko migrén, vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a alergií. Až jednoho dne řekne tělo: Dost!

Jakým způsobem lze nejlépe odhlučnit výfuky u aut?

U zvukových zázraků přírody ještě zůstaneme. Pomocí čeho lze velmi dobře zviditelnit zvuk?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrZábava