Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: P. Šiška, R. Vojtek, A. Kerestešová a I. Vodochodský. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 15. 12. 2014
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Tentokrát se můžete těšit na Romana Vojtka, Andreu Kerestešovou, Ivana Vodochodského a Petra Šišku.

Uvidíte živé supy a prozradíme vám tajemství bobří pracovitosti. Přímo ve studiu jsme vyzkoušeli vyrobit opravdové bio uhlí. Nenechte si ujít výsledek, ale i závěrečný pokus na vlastní tělo. V hlavní roli bylo opět uhlí, ale tentokrát rozžhavené. Je chůze po něm opravdový zázrak?

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Supi

Supi jsou v literatuře symbolem smrti a u nás lidí těch nejhorších vlastností. Stejně jako ostatní mrchožrouti jsou však součástí koloběhu života, v němž ze smrti jedněch vychází život druhých. Dokonalý přírodní recyklační proces, v němž se všechny použité látky znovu vracejí do koloběhu života. Supi mají slabší pařáty než jiní dravci a jen stěží by se dokázali uživit lovem. Zato mohou kroužit celé hodiny nad rozsáhlými oblastmi, aby objevili vhodnou potravu. Při hodování u mršiny určuje pořadí supů jejich velikost. Jestliže se u jedné mršiny shromáždí supi různých druhů, částečně si „rozdělí úkoly“. Když je mršiny dostatek, jsou schopní se tak přežrat, že se nedokážou vznést a musejí čekat, až jim trochu vytráví. Pak mohou znovu vyrazit plnit své poslání přírodní hygienické služby.

Víte, proč má většina supů holou hlavu a krk?

Bobr

Řeky, potoky a jezera v Evropě a Severní Americe – tady všude žijí bobři. V Česku byl tento velký hlodavec vyhuben, pozvolna se k nám ale začíná vracet. Na souši jsou bobři trochu neohrabaní, jejich živlem je voda. Plovací blány na nohou a velký plochý ocas jako pohon a kormidlo – díky nim jsou bobři tak dobří plavci. Při plavání navíc uzavřou nosní dírky a uši a vydrží pod vodou i 20 minut.

K čemu používají bobří, mimo jiného, svůj ocas?

Nanokapalina

Každý z Vás už jistě slyšel pojem nanokapalina. Dokážete ji však charakterizovat?

Je to…

Maskování

Zvířata jsou skutečnými mistry v maskování. Dokážete z následujících třech možností vybrat tu, který skutečně slouží jako nástroj maskování?

Horký led

Další kvízová otázka se vztahuje k pokusu, který ve studiu předváděl experimentátor Vladimír. Pustil se do výroby horkého ledu. Pakliže jste nejnovější Zázraky přírody viděli, bude pro Vás výběr z níže uvedených možností snadný. Ostatní si mohou zkusit tipnout.

Jak se vyrábí horký led?

Uhlí

Jeden z našich nejdůležitějších a zároveň nejproblematičtějších zdrojů energie. Těžba černého uhlí je velmi nákladná. Černé zlato se dobývá ve velkých hloubkách, často více než kilometr pod zemí. Hnědé uhlí se většinou těží v povrchových dolech. Obrovské haldy vytěžené hlušiny udávají ráz celých regionů. Uhlí je tvořeno hlavně uhlíkem. Při spalování se z uhlí uvolňuje oxid uhličitý, který byl předtím po miliony let uzavřen v nitru země. Výsledek? Skleníkový efekt a globální oteplování. Zásoby tohoto paliva jsou navíc omezené, uhlí není obnovitelný zdroj. Dnes už si však dokážeme vyrobit uhlí sami, z bioodpadu. A netrvá to dlouho. Ale jak na to?

Co musíme udělat, chceme-li vyrobit z bioodpadu uhlí?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrZábava