Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: M. Augustová, P. Fejk, V. Kotek a I. Pazderková. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 9. 5. 2009
Video není k dispozici

Blesky v Zázracích přírody: Efektní, ale bezpečné

Na pokus ve třetím díle reagovalo velké množství diváků, a proto vám trochu přiblížíme zákulisí. Ač to tak nevypadalo, natáčení bylo bezpečné a plně ho měli pod kontrolou lidé z EGU – HV Laboratory a.s. Zařízení, na kterém jsme pokus prováděli, se jmenuje Teslův transformátor. Jde o specifický obvod, který dokáže vytvořit velmi vysoké napětí. Díky němu pak okolním vzduchem srší elektrické výboje. Vysokofrekvenční napětí má tzv. skin efekt, což znamená, že se elektrický proud šíří pouze povrchem vodiče. Elektrický výboj vysoké frekvence tedy nemůže zabít, ale může popálit, pokud tedy nemáte ochranu v podobě Faradayovy klece. Já byl jištěný dokonce dvakrát a měl jsem dostatečně chráněné všechny části těla. Jediným rizikem byl proto můj vlastní respekt a strach. Panu řediteli Ing. Václavovi Skleničkovi, CSc. ještě jednou děkuji za neuvěřitelně efektní a bezpečný zážitek. Teď už se jdu připravovat na další souboj s vlastní odvahou a živlem jménem voda...

Vladimír Kořen

Zázraky přírody potřetí

Do třetice všeho dobrého. Na obrazovkách jste mohli vidět už třetí díl nové show plné jedinečných a originálních pokusů. Mezi osobnostmi, které se pustily do tipovací soutěže, čerpající z roztodivných vynálezů matky přírody, se tentokrát objevila moderátorka Marcela Augustová, herec Vojta Kotek, ředitel pražské ZOO Petr Fejk a komička Iva Pazderková.

Prvním hostem ve studiu byl tentokráte gepard africký. Nejrychlejší suchozemské zvíře na světě. S gepardem souvisela i první soutěžní otázka, která hosty ve studiu mírně zaskočila. Měli uhodnout, zda gepard umí řvát, může mít při běhu vytažené drápy a nebo umí lovit o samotě. K překvapení všech se ukázalo, že gepard neumí řvát. Svůj první bod na svůj účet si připsala Marcela Augustová.

Gepard má perfektní svaly. A právě svalstvo bylo předmětem druhé soutěžní otázky, která zněla: Jakým způsobem dokáže biceps narovnat ruku? Buď tělo do bicepsu napumpuje krev, biceps se vymrští zpět jako pružina, a nebo to vůbec nedokáže. Jako znalkyně svalstva se tentokrát předvedly dámy, které správně uhodly, že to biceps nedokáže. Pánové Kotek a Fejk i po této otázce zůstávají bez jediného bodu. Sílu svých vlastních svalů si mohli přímo ve studiu vyzkoušet Vojta Kotek s Marošem Kramárem. Oba se totiž utkali s juniorskou mistryní světa v páce Zuzanou Svobodovou. Není snad potřeba dodávat, že neúspěšně.

Živé svaly ve studiu vystřídaly po chvíli svaly umělé. Jedinečný vynález s názvem Hexasphere. Robot jménem Emil se projevil jako stoprocentní gentleman. Moderátorce Marcele Augustové namaloval kytku a vyznal jí lásku. Marcela jej před diváky odměnila vřelým polibkem.

Další otázka dorazila do studia přímo z říše živočišné a sice žraločí. Co okopírovala věda od žraloků? Hosté mohli vybírat, zda kůži bez parazitů, plovací měchýř v těle nebo zuby, které se brousí samy od sebe. V tomto případě se nechali všichni zmást a zůstali všichni bez bodů. Správná byla odpověď první. Na všech předmětech v moři se zachycují usazeniny. Jen na žralokovi ne. Žraloci mají totiž naprosto speciální povrch kůže, který vědci okopírovali a používání například k výrobě povrchu lodí nebo speciálních žraločích plavek.

Předmětem další otázky byly zvláštní mořské barevné ryby, takzvaní klauni, kteří žijí v mořských sasankách. Ty jim poskytují ochranu před nebezpečími, které jim hrozí na korálovém útesu v tropickém moři. Hosté měli uhodnout, co věda odkoukala od těchto ryb. Na výběr měli potápěčský oblek pro korálové útesy, mléko proti popálení medúzou nebo systém pro zjištění žraloků. Poprvé došlo ve studiu k vzácné shodě a všichni čtyři hosté odpovídají správně. K neobvyklému pokusu se sasankou v akváriu se tentokráte s odvahou sobě vlastní uvolil Petr Fejk.

Předmětem další otázky byly lidské smysly. Tušíte, co dokáže díky vědeckým objevům vnímat lidský jazyk? Je to zvuk, zrak, nebo čich? Správná odpověď je zrak. Všichni naši hosté zůstávají tentokráte bez bodu. Vědci se západočeské univerzity a ČVUT předvedli i další zázračný vynález, díky kterému je možno ovládat počítač jen pomocí mrknutí oka a slouží především handicapovaným lidem.

Přírodní živly, konkrétně bouřka, jedna z nebezpečných přírodních sil, byla předmětem další otázky. Víte, jak se nejlépe můžete ochránit před bouřkou? Rychlým během, lehnutím na břicho nebo na záda nebo sednutím do podřepu? Odpověď překvapila všechny přítomné. Nejbezpečnější ochranou před bleskem je dřep. Správně to uhodla zase jen Marcela Augustová.

K poslednímu experimentu, který s bleskem přímo souvisí, se opět propůjčil Vladimír Kořen a neohroženě riskoval svůj vlastní život. V laboratoři vysokého napětí v Běchovicích se nejdříve v automobilu, ale posléze i vlastním tělem, postavil výbojům vysokého napětí. Zdravotní úhoně nakonec ušel. Speciální oděv byl předmětem poslední soutěžní otázky. To, že se bude jednat o brnění, správně tipli a své poslední body si připsali Vojta Kotek s Petrem Fejkem.

Třetí zábavně naučnou show ovládla správným odhadem Marcela Augustová, která s přehledem porazila protihráče. A na koho se můžete těšit příště? Třeba na Ewu Farnou, Zdeňka Izera, Štěpána Mareše a nebo Jaromíra Bosáka. Nejen s nimi, ale také s dalšími zázračnými vynálezy a osobitými experimenty, se setkáte opět už 30. června 2009.

Stopáž75 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrZábava