Život na dluh s sebou nese značná rizika. Odborníci na finanční gramotnost nám ukáží, jak z nelehké situace ven. Režie J. Fedurco

Jan Lukáčik byl odjakživa podnikavý kluk. Od 15 let programoval webové stránky, a právě skrz tvorbu webů se seznámil s lidmi, kteří podnikali v cestovním ruchu. Tehdy se teprve rozjížděla platforma na krátkodobý pronájem nemovitostí a Jan v 19 letech svoje první vydělané peníze investoval do rekonstrukce pronajatého bytu v centru Prahy.

Za 11 let svého podnikání dosáhl toho, že pronajímá 13 apartmánů na nejlepších lokalitách v okolí Staroměstského náměstí. Jeden z bytů koupili jeho rodiče, na další má podepsané smlouvy na 30 a víc let. Do rekonstrukce těchto nemovitostí investoval miliony. Navíc se spojil s dalšími majiteli bytů a nabízeli i služby jako parkování, pronájmy aut, úschovnu zavazadel a další. Dokud jezdili turisté, všechno se dařilo. Když jezdit přestali, Jan zjistil, že je zatížený velkou hypotékou, úvěrem a dvanácti nájemními smlouvami. Většinu apartmánů se mu podařilo dlouhodobě pronajmout, ale každý měsíc ztrácí desítky tisíc. Zbavit se pronajatých bytů nechce, protože věří, že se situace zase obrátí, a navíc by tím přišel o peníze, které investoval do jejich rekonstrukce. Měl našetřené peníze zhruba na 8 měsíců, ale krize se táhne dál a peníze docházejí. Najde Jan cestu z dluhů?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD