Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jirešovi jsou taková normální rodinka. Velké dluhy nemají, stojí ovšem jako řada jiných rodin na okraji dluhové propasti. Žijí od výplaty k výplatě, půjčují si, nic neušetří a paní Eva je z toho nešťastná. Finanční poradce jim ukáže cestu, kterou se mají vydat.

Manželé Jirešovi spolu žijí dvacet let. Vychovali dvě děti, dcera ještě studuje na střední škole, syn je na internátním učilišti a je už poměrně samostatný.

Pan Jireš je řidič autobusu, paní Jirešová prodavačka, momentálně bez zaměstnání. Oběma je kolem čtyřiceti let. Zatímco on má své sny a koníčky, ona je usedlá, trošku zahořklá, jako by z ní všechna energie někam vyvanula. Jirešovi nemají žádné velké problémy. Před časem si půjčili v rodině sto tisíc korun, které řádně splácejí a dluhu se zbaví někdy koncem příštího roku. Na konci každého měsíce jim ale nezbývá vůbec nic. Jakmile se objeví nečekaný výdaj – například kontaktní čočky pro dceru, řeší to paní Jirešová šetřením na jídle. Pokud by ale přišel nenadálý vyšší výdaj, museli by si ještě půjčit. Jenže, z čeho by spláceli?

„Ze statistik jsme vyčetli, že takových domácností je u nás okolo čtyřiceti procent,“ udává alarmující číslo Marat Saber, koordinátor pořadu Krotitelé dluhů z firmy Frame 100r, která cyklus pro ČT produkuje. „Mnohdy ale nejde ani tak o to, že by nebylo kde ušetřit nebo jak získat pár korun navíc, ale o to, že lidé jsou rezignovaní, ztratili chuť a vůli hledat lepší cesty pro svůj život.“

Přesně tak tomu bylo u Jirešových. Bydleli v zanedbaném nájemním bytě, škoda do něj investovat, když není jejich... Finančnímu poradci připadl úkol manžele rozhýbat. Pan Jireš by rád masíroval lidi. Při práci absolvoval kurz. Bude dělat to, co ho baví a přispěje do rodinného rozpočtu. Paní Jirešová koníčky nepěstuje, vlastně nemá zájem o nic. Pro paní, které chybí úsměv, je těžké sehnat si nové zaměstnání. Rodinný poradce zvolil trochu nátlakovou cestu – my poradíme, vy ale musíte něco udělat. A tak Jirešovi dali do pořádku byt. Úspory přinesla změna drahého připojení internetu a mobilních operátorů a hned přibylo 1500 korun. Poradce je rozdělil – 500 korun na důchodové spoření, 1000 korun na spořicím účtu vytváří rezervu. Až se splatí dluh, zbude rodině ještě víc. V tomto příběhu stačilo málo – Jirešovi příjemně bydlí. Jen vůle ze strany paní Jirešové se neprobouzí, takže tak snadné to asi rodina mít nebude. Jejich dlouholeté manželství určitě stojí za trochu toho přemýšlení a aktivity.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • juju 19. 1. 2019 12:54

  tak

  Dobře jí tak.

 • 27. 9. 2018 22:54

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Lucie 10. 10. 2016 01:12

  "slečna" Lucie... Epizoda o paní Natalii coby "bílý kůň" část 4

  Mohla bych psát hodiny, ale už to stačí. Děkuji televizi za jejich pořád, protože i díky n…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu