Hudební a dokumentární kompozice o největší české hrdince 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti

V současné době se opět oživilo bolavé téma novodobé české historie - osud národní hrdinky, odpůrkyně nacistického i komunistického režimu, doktorky Milady Horákové, jediné ženy, která byla popravena ve vykonstruovaných procesech padesátých let v režii zločinného komunistického režimu.

V divadle Kolowrat od konce roku 2007 do dubna 2008 zkoušel režisér Jiří Nekvasil novou operu Aleše Březiny o procesu s Miladou Horákovou. V hlavní roli Soňa Červená. Libreto je složeno výhradně z úředních textů / vyšetřování, obžaloba, proces, rozsudek/ v kontrastu k dopisu Milady Horákové na rozloučenou a žádosti o milost, napsanou otcem a dcerou, adresovanou prezidentu republiky Klementu Gottwaldovi.

Film je hudební a dokumentární kompozicí na téma největší české hrdinky 20. století, odsouzené oběma totalitními režimy k trestu smrti. Zatímco nacisté trest nevykonali, komunisté vytvořili vykonaným rozsudkem smrti nad nevinnou a statečnou ženou pomník mučednice a zároveň obžalobu své zrůdné ideologie. Její nebezpečnost a všudypřítomnost je třeba neustále připomínat.

Napište nám