Drama šestašedesáti unesených československých občanů v Angole v letech 1983 a 1984 očima pamětníků

Rebelové z Národního svazu za úplnou nezávislost Angoly, známého pod zkratkou UNITA, unesli v letech 1983 a 1984 šestašedesát československých občanů. Co si dnes o svém činu myslí? Měla jejich akce nějaký význam? Jak prožívali strastiplnou pouť Angolou sami rukojmí? A jak dnes vzpomínají na své únosce a na dlouhý pochod, jehož nejtragičtější kapitolou byla smrt jednoho ze zajatých?

Odpovědi nabízí režisér Ján Mančuška, který se do Angoly vypravil s někdejším rukojmím Lubomírem Sazečkem. Ve městě Alto Catumbela, kde skupina československých odborníků v 80. letech uváděla do provozu celulózku a papírnu, hledali pamětníky přepadení. Prošli část trasy, po které rebelové z UNITA před čtvrtstoletím vedli zajatce. Pátrali po únoscích. Film přitom konfrontuje slova tehdejších povstalců nejen se svědectvím Lubomíra Sazečka, ale se vzpomínkami dalších zhruba deseti unesených.

Dokumentární film Zajati v Angole postavený na příbězích aktérů únosu připomíná, jak o celé události referovala československá média, a přibližuje napínavé jednání o propuštění zajatců.

Napište nám