Katka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 40  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nejsledovanější dokument v českých kinech a mj. držitel ceny Český lev, který mapuje třináct let života narkomanky Katky, její pády, vzestupy, zápasy s drogou, se životem, se sebou. Režie H. Třeštíková

Klikněte pro větší obrázekFilm Heleny Třeštíkové Katka je unikátním časosběrným dokumentem mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího zápasu se závislostí. Jak režisérka sama říká, původně chtěla natočit portrét protidrogové terapeutky, její zájem se ale postupně stále více soustředil na jednu z jejích klientek – Katku. Hlavně proto, že na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat.

Poprvé se s Katkou setkáváme v roce 1996, kdy se devatenáctiletá dívka léčí ze své tehdy už čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích a těší se, že povede stejně obyčejný život jako její vrstevnice. Sní o tom, že si najde přítele, jednou založí rodinu. Vábení drogy je však silnější – příště se s Katkou setkáváme na pražských ulicích, kde s přítelem Láďou prožívá svou heroinovou lásku. Její život se scvrkává v bezvýchodný koloběh krádeží, shánění drogy, chvíle svobodného štěstí a dalších krádeží, resp. „dělání peněz“. Když se s Láďou rozejde, stává se pro ni hlavním zdrojem peněz prostituce. Vědomí beznadějnosti takové existence a těžká choroba jater ji nakonec přivedou k nástupu substituční léčby metadonem.

Spirála fyzické, psychické i morální devastace ale žádný konec nezná, jen periodické, zoufalé pokusy vzepřít se a s drogou skoncovat. Pád ale přichází znovu a znovu a zdá se, že pro Katku už není záchrany. Přesto, když se Helena Třeštíková znovu schází s ní i s jejím novým přítelem Romanem, vypadá to, že happy end je snad možný – Katka čeká dítě a tentokrát je pevně rozhodnuta drogy opustit. Zvítězí naděje utopená ve squatu, mezi igelitovými taškami, ve špíně mezi injekčními stříkačkami a nedopalky cigaret?

S příběhem Katky se čeští diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy její příběh pod titulem V pasti uvedla Česká televize jakou součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Syrově autentický obraz jednoho zmarněného života vyvolal takový ohlas, že se režisérka rozhodla ke své hrdince vrátit a sledovat její osudy i nadále. Výsledný film je závěrem volné trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti – první film Marcela (2007) vychází z úspěšného časosběrného cyklu Heleny Třeštíkové Manželské etudy, René (2008) je portrétem nenapravitelného recidivisty a Helena Třeštíková za něj získala Evropskou filmovou cenu za nejlepší dokument roku.

Producent: Negativ - Kateřina Černá, Pavel Strnad, Česká televize, RWE
Námět, scénář, režie: Helena Třeštíková
Kamera: Vlastimil Hamerník, Kristián Hynek, Martin Kubala, Ferdinand Mazurek, Braňo Pažitka, Miroslav Souček, Tomáš Třeštík
Zvuk: Václav Hejduk, Stanislav Hruška, Jaroslav Jedlička a další
Střih: Jakub Hejna
Dramaturg: Michael Třeštík, Jan Gogola ml.
Hudba: Tadeáš Věrčák
Podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
Mediální partneři: Český rozhlas, Týden, Aktuálně.cz

Více na portálu ČT24

 • Šokující i dojemná narkomanka Katka na ČT2

  30. 6. 2011

  Praha - Nejsledovanějším dokumentem českých kin, ověnčeným mnoha domácími i zahraničními cenami, se stal časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka. Snímek přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéru koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Mony 27. 10. 2012 20:52

  hnus

  herák je hroznĂ˝ svinstvo. chvĂ­li je to v pohodÄ› a pak... to jde jenom z kopce.…

 • ivan48 8. 12. 2011 17:25

  KATKA

  pekna baba a takto sa dokalicit je mi to hrozne luto ....moc smutnee...Pani re…

 • Eva 2. 12. 2011 18:03

  odvykání

  NejvÄ›tší problĂ©m je, Ĺľe jsou odvykacĂ­ centra dobrovolná...zavedla bych to, Ĺľe …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 92 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Helena Třeštíková
Helena Třeštíková

dokumentaristka

* 22. 6. 1949

Související pořady
Český dokument - Takoví jsme ...?