Život je občas jako zvláštní květina. Balada o muži, který chtěl léčit i uzdravovat a na něco přitom málem zapomněl. Polský film.
Hrají: F. Pieczka, G. Blecka-Kolská, B. Linda, K. Aleksandrowiczová, O. Lukaszewicz a další. Režie: Jan Jakub Kolski.

"Filmový malíř, básník a snílek z polské vesnice", tak je někdy možná poněkud vzletně nazýván scenárista a režisér Jan Jakub Kolski (nar. 29.1. 1956). Přitom jde vlastní, nenapodobitelnou cestou. Mezi tvůrci našich severních sousedů představuje vyhraněnou osobnost, která se na rozdíl od mnoha jiných filmařů - "nezbláznila" v jednoduchém kopírování hollywoodských vzorů a schémat. Studoval kameru na lodžské Vysoké filmové a divadelní škole, od roku 1982 natáčel krátké populárně naučné snímky. V roce 1990 debutoval celovečerním hraným filmem Pohřeb bramboru, později natočil snímky Janek Vodnář, Latinská čtvrť, Zázračné místo, Ten, co hraje z talíře, Šavle od velitele, Dějiny filmu v Popielawách. Ve své tvorbě navázal na poetiku magického realismu, jaký v polské kultuře představoval například Witold Leszczyński (Život Matoušův). Jeho díla se vyznačují osobitým způsobem vyprávění, symbolikou lidové kultury a výraznou stylizací dialogů. Svět, v němž se pohybuje, je plný mýtů a vizí, vedle sebe tu stojí postavy z různých balad, pohádek či říkadel, říše dobra a zla si v něm málem podávají ruce. Zato politika, historie a konflikty, jimiž je prodchnuta naše doba, tu zůstávají jaksi mimo dohled, jako téměř nedůležité a nepodstatné. Ještě něco je pro něho příznačné, Jakub Jan Kolski do svých filmů často obsazuje známého herce Franciszka Pieczku a svoji manželku Gražynu Bleckou-Kolskou. Česká televize v průběhu tří večerů nabídne průřez jeho hrané tvorby: postupně uvidíme tituly Janek Vodnář, Ten co hraje z talíře a Dějiny filmu v Popielawách.

Na pomezí lidové balady a filozofické morality se pohybuje také děj příběhu Janek Vodnář. Hrdinou je starý muž Janek, který spokojeně žije se svojí krásnou ženou Verunkou v zapadlé vesničce. Vše se mění ve chvíli, kdy v sobě objeví schopnost uzdravovat lidi pomocí vody. Tehdy opouští těhotnou manželku a odchází do světa. Jak se šíří jeho pověst zázračného léčitele, roste i jeho pýcha. Brzy se také pod vlivem peněz mění v cynického a zapomínajícího starce...

Napište nám