Anglické jahody

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa.

Hořký příběh z horkého léta osudového srpna roku 1968 je posledním filmem významného filmového a televizního režiséra Vladimíra Drhy (*7. 5. 1944 – †21. 6. 2017). V roce 1970 absolvoval FAMU, tudíž jej během studií pozitivně ovlivňovala filmová kultura nové vlny. Ještě před nástupem normalizace natočil několik dokumentů, které mají k tendencím filmařů šedesátých let velmi blízko, jeho hravá prvotina však tvrdě narazila. Segment z povídkového filmu Návštěvy o politických vězních se k divákům již nestačil dostat, jelikož byl celý projekt zastaven a zůstal nedokončen.

Až po desetileté nucené přestávce dostal Vladimír Drha příležitost vrátit se k hranému filmu, nejprve opět krátkou povídkou pro film Jak rodí chlap (1979) a následně již skutečným celovečerním debutem. Satirická komedie Dneska přijde nový kluk (1981) se odvážila říct o poměrech ve výrobním prostředí více, než bylo dobovému režimu milé, a snímek se stal opět kontroverzním. To však nezastavilo další vývoj Drhovy tvorby a kromě celé řady televizních inscenací, jež natočil především v brněnském studiu Československé televize, se mu podařilo dospět ke kontinuální filmové režii. Z jeho filmografie stojí za pozornost především psychologické drama Citlivá místa (1987), v němž se před kamerou sešla Jana Brejchová s dcerou Terezou Brodskou, adaptace Páralova románu Muka obraznosti (1989) či rytířské pohádky O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli (1996) a O perlové panně (1997). Z televizní tvorby vyniká komorní drama s Natašou Gollovou Restaurace (1983), adaptace Trefulkovy povídky Na krásné vyhlídce (1993), v níž opět získala skvělou příležitost Jana Brejchová s Terezou Brodskou, či snímek Prosté krutosti (1994) inspirovaný životem MUDr. Josefa Thomayera.

Napište nám

Související pořady