Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Zdražování elektřiny a plynu

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o růstu cen energií. Diskutovat budou: Karel Havlíček – vicepremiér, ANO, Jan Skopeček –poslanec ODS, Vladimír Dlouhý – prezident HK ČR, Vladimír Mařík – ČVUT a další.

Od konce loňského roku začala na evropských burzách stoupat cena elektřiny i plynu. V létě tento trend skokově zrychlil. Jako příčina se mimo jiné uvádí růst emisních povolenek, závislost na dodávkách plynu z Ruska, letošní nedostatečnost objemu elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě, i útlum energie z fosilních zdrojů. Kvůli rostoucím cenám ukončily dodávky některé české společnosti, a své klienty poslaly k tzv. dodavatelům poslední instance. Ti nyní prodávají energie několikanásobně dráž. Energetický regulační úřad, který má pravomoc zastřešit část ceny za energie pro spotřebitele, považuje nároky dodavatelů poslední instance za oprávněné.

Odchod jedné z největších společností Bohemia Energy se dotkl téměř milionu lidí, kteří se kvůli tomu dostali do problémů. Navíc vzniklé situace začali zneužívat tzv. energošmejdi. Vláda slibuje pomoc pro zhruba půl milionu domácností, které mohou být ohrožené energetickou chudobou. Vysoké ceny energií dopadly na celou Evropu a lze očekávat, že ceny za energie zdraží další zboží. Co způsobilo, že ceny energií vylétly do astronomických výšin? Šlo předejít krachu dodavatelů energií? Mohl stát zareagovat dříve, aby ochránil statisíce lidí? Plní ERÚ svou funkci regulátora dobře? Hrozí, že budou ceny už jen narůstat a chrání zákony spotřebitele dostatečně?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2021
 L HD