Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Umělá zaměstnanost

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o umělé zaměstnanosti. Diskutovat budou: Roman Sklenák – poslanec ČSSD, Ivan Pilný – exministr financí, ANO, Bohumír Dufek – předseda Asociace samostatných odborů, Michal Veber – výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR, a další.

Mnoho živnostníků a firem se ještě nevzpamatovalo z jarního pracovního výpadku a znovu musí čelit problémům s uzavřenými provozy či omezením činnosti. Hrozí, že velká část z nich bude muset své podnikání ukončit. To znamená i propouštění a nárůst žadatelů o práci. Nejvíc postiženým a tedy i ohroženým sektorem jsou služby, jako například gastronomie a cestovní ruch. Podle některých odhadů by mohlo jít až o tři čtvrtě milionu lidí, kteří po uvolnění restrikcí, mohou o své dosavadní místo přijít.

Na vládní podpůrné programy ale všichni nedosáhnou. Přesto někteří ekonomové by byli pro jejich ukončení. Podle nich nepřiměřeně zatěžují již napjatý státní rozpočet a problém s nezaměstnaností, kterému se podle odhadů nevyhneme, se tak jen odsouvá. Předběžné ekonomické odhady hovoří o jiném normálu, na který si budeme muset zvyknout. Záchranu pro mnoho zaměstnanců vidí v rekvalifikacích. Některým sektorům totiž stále pracovní síly chybí. Je ale reálné, aby recepční našla využití ve fabrice nebo na stavbě? Má stát dotovat omezené a zavřené provozy? Nebo se tak jen prodlužuje agónie jejich zániku? Naroste v příštím roce nezaměstnanost? Pro které profese již nebude na trhu práce uplatnění? A co je pro naši ekonomiku i státní kasu do budoucna efektivnější?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD