Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Novela zákona o exekucích

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o změnách zákona o exekucích. Diskutovat budou: Jan Hrnčíř, poslanec SPD, místopředseda Rozpočtového výboru PS ČR, Dalibor Uhlíř – místopředseda Trikolóry hnutí občanů, Jitka Wolfová – soudní exekutorka, členka prezidia Exekutorské komory, Petr Koblovský – advokát, vysokoškolský pedagog, předseda správní rady Liberálního institutu, Danuše Marešová – věřitelka z Pardubic, Ivan Koranda – důchodce z Chebu, který 16 let čelil exekuci.

Vláda návrh, který zkrátí délku nových oddlužení na tři roky a částečně transponuje evropskou směrnici o restrukturalizaci a insolvenci, schválila na začátku listopadu. Návrh dále obsahuje implementaci druhé šance a nového postupu při oddlužení živnostníků a malých podnikatelů. Podle předpokladů se vláda přiklonila k tomu, že pravidla oddlužení budou vztažena také na spotřebitele. Tuto možnost přitom nová směrnice o restrukturalizaci a insolvenci členským státům pouze doporučuje, avšak výslovně ji nepožaduje. Návrh zdůrazňuje princip rovnosti v přístupu k druhé šanci podle evropské legislativy. Zvýšený důraz se i nadále klade na poctivý záměr dlužníka a práva věřitelů, a to po celou dobu trvání oddlužení.

Má se zkrátit doba oddlužení z pěti na tři roky? Může to motivovat k záměrnému vytváření dluhů? Pomáhá se dlužníkům na úkor věřitelů? Měl by mít úplně každý jistotu, že bude oddlužen? Jak velkou roli hraje v předluženosti velmi snadný přístup k půjčkám?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD