Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Modernizace a výdaje na armádu

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o výdajích na modernizaci armády. Diskutovat budou: Jana Černochová – předsedkyně poslaneckého branného výboru, ODS, Jiří Dolejš – poslanec, KSČM, Blanka Cupáková – náměstkyně ministra obrany, Jaroslav Štefec – vojenský analytik, a další.

Česká armáda nastartovala proces modernizace. Prioritou, kromě jiného, by mělo být přezbrojení 7. mechanizované brigády. Příslušníci této jednotky se v krizových situacích využívají mimo jiné jako pomoc pro integrovaný záchranný systém či posílení policie. Modernizace si vyžádá desítky miliard korun. Podle příslibu by v příštím roce měl resort hospodařit s 85,4 miliardami korun, ty jsou nyní kvůli epidemii, ale nejisté. Podle komunistů jsou peníze potřebnější jinde, proto navrhli snížit výdaje o deset miliard korun. Tomu se brání jak armáda, tak i opozice, která varuje, že jde o oslabování naší pozice vůči spojencům a upozorňuje, že v době krize, jako je ta současná, se bez vojska neobejdeme. Je tedy nezbytné, aby bylo kvalitně a moderně vybavené.

Je naše armáda schopna nás se současným vybavením bránit nebo je modernizace nezbytná? Potřebujeme nové zbraně za miliardy nebo je správné ponížit rozpočet obrany, když jsou v krizi finance potřebné jinde? Budeme pak schopni dostát závazkům vůči našim spojencům? Nebo si zahráváme s jejich důvěrou i bezpečností naší země?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD