Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Souhlasíte se zvýšením minimální mzdy?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o navyšování minimální mzdy. Diskutovat budou: Roman Sklenák – poslanec ČSSD, Věra Kovářová – poslankyně STAN, Josef Středula – předseda ČMKOS, Irena Bartoňová Pálková – viceprezidentka Hospodářské komory, a další.

Zástupci podnikatelů, odborových svazů a vládní představitelé zastoupeni ve společném orgánu Tripartity jednali na začátku tohoto týdne o dalším růstu mezd. O kolik se v příštím roce navýší minimální mzda, se ale nedomluvili. Rozhodnout bude muset vláda. Odbory žádají, aby v příštím roce ti, co pobírají nejnižší mzdu, dostávali 15 tisíc korun. Zaměstnavatelé ale skokové přidání odmítají a navrhují pozvolný nárůst a to maximálně o 700 korun tedy na 14.050,-.

ČR má minimální mzdu nižší než okolní státy. Podnikatelé upozorňují na to, že se zvýšením minimální mzdy se automaticky navyšuje také tzv. zaručená mzda, a společně s ekonomy také varují před zpomalováním naší ekonomiky, pro kterou by skokové navýšení mohlo být sebevražedné. Souhlasíte s odbory, že by minimální mzda měla být v příštím roce 15 tisíc? Nebo je opatrnost zaměstnavatelů v pomalejším růstu opodstatněná? Je odměna 15 tisíc za práci motivující? A ochrání před chudobou? Jsou požadavky odborů reálné s ohledem na současnou ekonomickou situaci? Unese naše ekonomika skokový růst? Nebo přivede firmy na buben a hrozí propouštění?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD