Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Omezuje korektnost svobodu projevu nebo je prospěšná?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom, zda je korektnost potřebná a zneužívaná. Diskutovat budou: Patrik Nacher – poslanec ANO, František Kopřiva – poslanec České pirátské strany, Blanka Knotková-Čapková – docentka katedry genderových studií UK a MUP, Alexander Tomský – politolog a překladatel, Petr Vostárek alias Chi Chi Tornado, Karel Richtr – fotograf obviněný ze sexismu, a další.

Politická korektnost bývá definována jako vyhýbání se výrazům nebo chování považovaným za diskriminační či urážlivé vůči určité skupině lidí. Za diskriminované jsou považovány ženy, etnické menšiny, homosexuálové a lesbičky, lidé staří, fyzicky nebo mentálně handicapovaní atd. Její odpůrci politickou korektnost odmítají a charakterizují jako mocné a jednotné hnutí, které v boji proti jazykové a jiné diskriminaci různých menšin často omezuje práva většiny a kazí jazyk. Jde skutečně o škodlivou politickou fixní doktrínu nebo o pokrok? Vždyť příznivci ani odpůrci nepopírají, že korektnost ve smyslu slušnosti a úcty k člověku společnost potřebuje. Vzniká problém zneužíváním korektnosti? Jak a kým?

Je nekorektní rozlišovat pohlaví? Jsou pohádky sexistické? Má z dámských vložek zmizet znak ženskosti, protože ne vždy menstruují jen ženy? Je korektní, že heterosexuální páry mohou uzavírat manželství a adoptovat děti, ale homosexuální dvojice nikoliv? Byli byste pro zavedení společných záchodů pro všechna pohlaví, aby žádné nebylo diskriminováno? Mělo by v dokumentech být nahrazeno označení „máma a táta“ termíny „rodič 1 a rodič 2“? Jsou muži diskriminováni, když nemůžou nosit sukni? Omezuje korektnost svobodu projevu nebo je prospěšná?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD