Tváří v tvář problému. Připravili: M. Jílková, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

konec slevových akcí

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o novele zákona o významné tržní síle a jejích důsledcích. Diskutovat budou: Jindřich Fialka – náměstek ministra zemědělství, Tomáš Prouza – prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, Miroslav Koberna – ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Petr Miklík – analytik vývoje retailových cen služby Kupi.cz, Pavel Vinohradník – soukromý zemědělec, místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, a další.

Obyvatelé Česka jsou pověstní tím, že si oblíbili nákupy ve slevových akcích. Pořizují si tak přes polovinu potravin. Nyní hrozí změna, kvůli níž budou muset sáhnout hlouběji do peněženek. A hlavně přijdou o akční slevy. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) nás to čeká, bude-li schválena novela zákona o významné tržní síle z dílny ministerstva zemědělství. To ale namítá, že jde pouze o narovnání vztahů mezi dodavateli a obchodem. Tak budeme si muset za potraviny připlatit nebo se nás novela zákona o významné tržní síle nedotkne? Berou si kritici novely zákona o významné tržní síle spotřebitele jako rukojmí nebo mají pravdu? Poškozují obchodníci české zemědělce a výrobce tlakem na slevy?

Potraviny prodávané ve stejném obalu a pod stejným názvem se v různých zemích EU mohou lišit.

Je rozdílné složení výrobků skutečně ovlivněno chuťovými preferencemi spotřebitelů v konkrétním regionu a dostupností místních surovin nebo jde o cílevědomou snahu na spotřebitelích v některých regionech ušetřit? Dovážíme záměrně nekvalitní potraviny ze zahraničí? Můžeme si za to jako občané sami, protože je kupujeme? Máme pro všechny potraviny, u kterých se objevila dvojí kvalita, v našich obchodech kvalitní alternativu?

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 28. 11. 2019 na ČT1 od 21:40 hodin.

Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor. Stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ceskatelevize.cz.

Stopáž59 minut
Rok výroby 2019
 HD