Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Nedostupnost a cena léků

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o novele zákona o léčivech, o lékové politice a praxi. Diskutovat budou: Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví, Irena Storová – ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Aleš Krebs – prezident České lékárnické komory, Jana Petrenko – ředitelka Koalice pro zdraví, Marek Hampel – předseda Grémia majitelů lékáren, Jakub Dvořáček – výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, a další.

Seženete vždy léky, které potřebujete? Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o léčivech. Za poslední tři roky se jedná již o třetí novelu. V důvodové zprávě uvádí, že současný zákon je v praxi nevymahatelný a neaplikovatelný a nelze podle něj stanovit tzv. tržní podíl distributora. Zajistí chystaná novela o emergentních dodávkách léků stav, kdy budou mít všichni pacienti stejnou šanci dostat se k lékům za nižší doplatek v každé lékárně?

Vývoz léčivého přípravku do jiné země Evropské unie nebo mimo ni je pro určitou skupinu distributorů lukrativní byznys, který je ale chráněn evropskými předpisy jako součást práva na volný pohyb zboží. Podle návrhu zákona by však vývoz byl povolen jen u takových léčivých přípravků, které budou uvedeny na seznamu vydaném Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a u kterých bude ověřeno, že je jich na českém trhu dostatek. Můžeme si opravdu dovolit vyvážet léky za miliardy, když u nás chybí?

Výrobci mají nově nést jasně definovanou a vymahatelnou zodpovědnost za zajištění dodávek pokrývajících potřeby trhu. Vyhneme se tím výpadkům některých léků, nebo to situaci nevyřeší a pacienti budou mít stále stejné problémy, jak tvrdí majitelé lékáren?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD