Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Konec sesterského partnerství Prahy s Pekingem

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o vypovězené partnerské smlouvě Prahy s Pekingem. Diskutovat budou: Zdeněk Hřib – primátor hl. m. Prahy /Piráti/, Daniel Pawlas – poslanec KSČM a člen zahraničního výboru, Jiří Ovčáček – ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, Kateřina Procházková – Sinopsis, projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia, František Vrábel – investor a datový analytik, Vítězslav Novák – podnikatel v gastronomii, a další.

Zastupitelstvo hlavního města rozhodlo minulý týden vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule: „Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území“. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Čína současný postoj Prahy opakovaně kritizovala diplomatickou cestou, přidaly se i výhrůžky a rušení domluvených turné několika českých hudebních těles, která čínská strana spojuje s českou metropolí.

Bylo schválení zmíněné části smlouvy předchozí politickou reprezentací nestandardní a do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří, nebo jde o snahu politiků zviditelnit se prostřednictvím takto výbušného tématu? Dávala Praha schválením sporného článku smlouvy najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje? Přijdeme o miliardy? Je důležitější obchod nebo dodržování lidských práv? Máme se k Číně chovat podřízeně nebo sebevědomě?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD