Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Stávková pohotovost učitelů

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o situaci ve školství. Diskutovat budou: Robert Plaga – ministr školství, ANO, Jiří Mihola – poslanec KDU-ČSL a VŠ pedagog, Blanka Žánová – ředitelka ZŠ a poradkyně premiéra pro oblast školství, František Dobšík – předseda školských odborů, a další.

Minulý týden, po jednání s ministrem školství, vyhlásily školské odbory stávkovou pohotovost. Nedohodli se totiž, na způsobu slíbeného navyšování platů učitelům a nepedagogickým pracovníkům. Proti původně domluvenému navýšení o 15% chce ministerstvo kantorům v příštím roce přidat 10% s tím, že se o 7,5% zvýší fixní částka a další 2,5% by měly obsahovat odměny. Odbory, které nakonec souhlasily s nižším nárůstem, ale žádají o plošné desetiprocentní navýšení pevné částky. Již několik let se školy potýkají s nedostatkem učitelů. Úbytek je způsoben odchodem starší generace do důchodu a útěkem absolventů pedagogických škol za lepšími výdělky v soukromém sektoru. Tomu má zabránit připravovaná novela, podle které, by mohli učit také odborníci bez pedagogického vzdělání. S tímto návrhem ale nesouhlasí školské odbory i někteří odborníci, a varují, že přijímání nekvalifikovaných pedagogů, může ohrozit prestiž učitelské profese.

Podporujete učitele, nebo jsou jejich nároky na zvýšení platů přehnané? Jste spokojeni, či znepokojeni kvalitou výuky na školách? Mohou za úbytek učitelů jen nedostatečné odměny? Nebo je na vině špatný systém? Mají děti a studenty učit jen absolventi pedagogických fakult? Nebo se má dát prostor i odborníkům, které učení baví? A měla by se zvýšit prestiž učitelské profese? Nebo je postavení kantorů ve společnosti dostačující?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD