Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Je ohrožena nezávislost justice?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o novele zákona o státním zastupitelství. Diskutovat budou: Jeroným Tejc – náměstek ministryně spravedlnosti, Pavel Růžička – poslanec ANO, Jakub Michálek – předseda poslaneckého klubu České pirátské strany, Jan Lata – prezident Unie státních zástupců, Pavel Franc – zakladatel protikorupční platformy Rekonstrukce státu, Miroslav Špadrna – místopředseda spolku Šalamoun, a další.

Přípravou novely zákona o státním zastupitelství se zabývalo již několik ministrů spravedlnosti. Za jejími posledními úpravami stojí současná ministryně Marie Benešová, která má nejen zkušenost s ministerstvem spravedlnosti, ale i s přípravou změn na státních zastupitelstvích. Sama totiž novelu předložila na konci svého působení ve vládě Jiřího Rusnoka. Politická opozice a značná část veřejnosti však dávala její nástup do souvislosti s rozhodnutím policie navrhnout obžalobu premiéra v kauze údajného dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo. A ačkoli je dnes trestní stíhání ministerského předsedy již pravomocně zastaveno, jejich obavy z ohrožení nezávislosti justice stále přetrvávají. Boj o finální podobu zákona o státním zastupitelství se totiž termínově odehraje během tříměsíční lhůty, která právě běží nejvyššímu žalobci na přezkum premiérova případu a případný zvrat.

Je změna zákona o státním zastupitelství nutná? Rozvrátí chystaný zákon o státním zastupitelství nezávislost justice? Je ohrožena důvěra ve spravedlnost či jde o výmysly? Mají připravované změny zajistit zlepšení fungování justice nebo větší vliv politiků na ni? Jak a kým by měly být vybírány konkrétní osobnosti do jejího čela? Je současná praxe obsazování postů vedoucích státních zástupců vyhovující?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD