Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Mění se náš systém v prezidentský?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o senátní žalobě na prezidenta. Diskutovat budou: Michal Šmarda – místopředseda ČSSD, Vít Rakušan – předseda STAN, Stanislav Grospič – místopředseda KSČM, Jiří Ovčáček – ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, a další.

Příští týden ve čtvrtek bude poslanecká sněmovna projednávat, zda podpoří senátorský návrh na podání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy. Aby se žalobou Ústavní soud vůbec začal zabývat, musí být pro sto dvacet poslanců. Žaloba obsahuje osm případů jednání, které podle tvůrců prokazují, že k porušení ústavy došlo. Například v případě průtahů při jmenování či odvolávání členů vlády, nebo vystupování, které je v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Impulzem pro sepsání žaloby bylo údajné ovlivňování justice Hradem a posledním krokem, které je popsáno jako protiústavní, bylo odmítnutí prezidenta jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Pojítkem všech vytýkaných bodů je, podle autorů žaloby, nerespektování jednotlivých ústavních mocí. Prezident tyto výtky opakovaně odmítá a někteří právníci i politici mu dávají za pravdu. Nasvědčuje jednání Miloše Zemana tomu, že se náš systém posouvá z parlamentního v prezidentský? Porušuje prezident Ústavu, a je proto senátní žaloba odůvodněná? A měli by ji poslanci schválit? Nebo jde o nesprávný výklad základního zákona České republiky? Ohrožuje prezident svými kroky naši demokracii, a svými prohlášeními naše jméno v cizině? Nebo jde o propagandu a znevažování Miloše Zemana?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD