Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

pomník maršála Koněva

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o kauze pomníku maršála Koněva a hybridní informační válce. Diskutovat budou: Ondřej Kolář – starosta MČ Praha 6 /TOP 09/, Petr Šimůnek – 1. místopředseda ÚV KSČM, Ivan Gabal – sociolog a signatář otevřeného dopisu ruskému ministrovi kultury, Jaroslav Foldyna – poslanec /ČSSD/, Radim Špaček – autor Petice pro odstranění pomníku maršála Koněva v Praze 6, Stanislav Korityák – autor Petice proti odstranění pomníku maršála Koněva v Praze 6, a další.

Pomník maršála Koněva v Praze 6 bude přemístěn. Od roku 2015 se kvůli soše kontroverzního sovětského vojevůdce pravidelně dvakrát do roka strhává bouře mezi občany – v květnu, na výročí osvobození a v srpnu, na výročí okupace, přičemž náklady spojené s čistěním sochy a její údržbou převyšují za poslední roky milion korun. Také proto po útoku vandala letos v srpnu došla radnici Prahy 6 trpělivost. Pro sochu chce najít jiné důstojné místo, nejlépe v některé z paměťových institucí. Je přemístění sochy maršála Koněva narovnáním našich dějin nebo urážkou rudoarmějců?

Ruský ministr kultury nazval starostu Prahy 6 vedoucím nacistů, senátor ruské Rady federace navrhl uvalení hospodářských sankcí na Česko, ruské velvyslanectví označilo rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 o přemístění sochy za nehorázné, v médiích se šíří zprávy o tom, že radnici jde především o volný prostor pro vybudování garáží a v Moskvě píší, že v Česku hrozí nástup fašismu. Jak je možné, že kauza sochy sovětského maršála Koněva přerostla v diplomatický konflikt? Má z toho někdo prospěch? Rozněcují aféru s Koněvem dezinformace? Mohla být vyvolaná záměrně jako součást hybridní informační války?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD