Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Nižší penze žen a důchodová reforma

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o změnách důchodového systému. Diskutovat budou: Jana Maláčová – ministryně práce a sociálních věcí, Jan Skopeček – místopředseda poslaneckého klubu ODS, Zdeněk Pernes – předseda Rady seniorů ČR, Jaroslav Vostatek – vedoucí katedry veřejné ekonomiky VŠFS, a další.

Důchodový systém je neudržitelný, přitom na něm závisí 96% seniorů. O reformě penzí se mluví 25 let. Čtyři předchozí důchodové komise pohořely. Je tu komise pátá. Jako jednu z priorit uvádí „narovnání“ penzí žen a mužů. Společnost zatím podporuje stav, kdy jsou to zejména ženy v produktivním věku, kdo tráví čas neplacenou péčí. Je spravedlivé, že ženy mají o pětinu nižší penze než muži? Měla by se ženám zvýšit penze pevnou částkou za každé vychované dítě, či by se u pečujících o děti a blízké měl vypočítávat důchod z jejich průměrné mzdy?

Česká populace stárne, důchodců přibývá a pracujících ubývá. Výdaje na důchody tím pádem rostou a naopak počet těch, kteří přispívají do státního rozpočtu, klesá. Platí přitom, že čím dřív k postupnému zvyšování důchodového věku dojde, tím lépe se finanční dopad rozloží na více ročníků. Podle statistiků je nutné zvýšit důchodový věk. Dnešní pětadvacátníci by podle nich měli jít do důchodu až po 67. roce života. Má se tedy zvýšit věk odchodu do důchodu na více než 65 let, aby byl systém udržitelnější? A měly by se zvýšit odvody živnostníkům, aby bylo více prostředků v důchodovém systému?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD