Tváří v tvář problému. Připravili: M. Jílková, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Přemnožení hraboši

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o přemnožení a likvidaci hraboše polního. Diskutovat budou: Vladimír Mana – náměstek pro řízení sekce státní správy Ministerstva životního prostředí, Zdeněk Jandejsek – prezident Agrární komory ČR, Zdeněk Vermouzek – ředitel České společnosti ornitologické, Martin Pýcha – předseda Svazu zemědělců ČR, a další.

Zemědělci od letošního jara na polích i v sadech bojují s přemnoženým hrabošem polním a v určitých oblastech hovoří dokonce o kalamitě. Na těchto územích způsobil již škody, které mohou přesáhnout miliardu korun. Mezi nejvíce postižené oblasti patří Olomoucko, Prostějovsko, Vyškovsko, Kroměřížsko či Břeclavsko. K přemnožení hraboše podle odborníků dochází v pravidelných intervalech, přesto jejich letošní výskyt přirovnávají postižení k invazi a navrhují plošnou likvidaci přípravkem StutoxII. Podle ekologů i ministerstva životního prostředí jde ale o nebezpečný jed, který do přírody nepatří. Mimo jiné hrozí, že může způsobit otravu dalších zvířat, proto jeho užití bylo zakázáno. Podle postižených pěstitelů biologická ochrana letos ale nestačí. Varují, že pokud se populace hlodavců razantně nesníží, ohrozí úrodu v příštím roce.

Navíc se z polí mohou přestěhovat za potravou i do měst. Hraboši patří mezi přenašeče virových onemocnění i parazitů. Stačí pro jejich likvidaci biologické postupy? Nebo je použití jedu nezbytné? Ohrozí i další úrodu? Nebo jsou takové závěry předčasné? Musí se zemědělci naučit hospodařit jinak, aby předcházeli podobným kalamitám? Nebo je šetrné zacházení se škůdci časovanou bombou?

Stopáž61 minut
Rok výroby 2019
 HD