Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Likviduje zaměstnavatele tlak odborů na zvyšování mezd?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o požadavcích odborů. Diskutovat budou: Josef Středula- předseda ČMKOS, Vladimír Dlouhý – prezident Hospodářské komory ČR, Tomáš Pavelka – makroekonom, poradce ČMKOS, Olga Kupec – majitelka firmy, Česká asociace manažerů, a další.

Již několik let se český pracovní trh potýká s nedostatkem lidí. Především v příhraničních oblastech je situace vážná, přestože u nás v posledních letech mzdy rostly, stále zdaleka nedosahujeme úrovně západních sousedů a podle odborů zůstáváme levnou pracovní sílou. Na průměrnou mzdu nedosahuje více jak polovina obyvatel. Proto odbory žádají nárůst mezd i zvýšení té minimální na 15 tisíc korun. Zaměstnavatelé se brání, že narůstající náklady spolu s nedostatkem pracovních sil a klesající produktivitou práce zhoršují podmínky pro podnikání a tím ohrožují prosperitu naší ekonomiky. Minulý týden schválila vláda příchod desetitisíců Ukrajinců, kteří by měli pokrýt poptávku firem a tak pomoci udržet ekonomickou progresi. Zároveň však byla schválena zaručená mzda pro tyto pracovníky, která by měla být vyšší, než na jakou dosáhnou čeští zaměstnanci.

Jsou požadavky na navyšování mezd adekvátní k současné situaci nebo likvidují zaměstnavatele? Přinesou narůstající náklady pro zaměstnavatele zdražování zboží a hrozí ztráta jejich konkurenceschopnosti? Nebo jsou zisky firem tak vysoké, že je musí zvládnout bez negativních dopadů? Proč naši lidé odcházejí za prací na Západ, a u nás musíme nabírat pracovníky z Východu? A je správné, aby Ukrajinci měl zaručenou vyšší mzdu než Češi?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD