Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Tolerance alkoholu u cyklistů

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o návrhu zákona, podle kterého by cyklisté nedostávali pokutu za jízdu pod mírným vlivem alkoholu. Diskutovat budou: Jan Horník – místopředseda Senátu /STAN/, Marian Jurečka – poslanec KDU-ČSL, Karel Nešpor – psychiatr, Tomáš Neřold – ředitel BESIP, Václav Volráb – předseda České Mountainbikové Asociace, Milan Hruška – cyklista z Náchoda, a další.

Budou se moci cyklisté prohánět v sedlech s půl promile v krvi, jak to navrhují senátoři? Vláda k jejich nápadu zaujala neutrální stanovisko, i když ministerstva dopravy i vnitra jsou proti. Rozhodovat budou poslanci. Odmítavé je i doporučení Nejvyššího státního zastupitelství. Vláda přesto zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů nezamítla. Zaujala jen neutrální stanovisko. Novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích mohli mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. To odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Podobnou toleranci mají například v Německu nebo v Rakousku.

Povolili byste zákonem alkohol cyklistům na stezkách a silnicích nižších tříd? Chová se cyklista stejně bezpečně sobě i okolí s 0,5 promile alkoholu v krvi jako bez něj? Je současná sankce do jednoho promile od 2500 do 20 000 korun a od 1 promile 25 000 až 50 000 korun odpovídající? Nebylo by efektivnější povolit cyklistům menší množství alkoholu, ale mnohem tvrději postihovat viníky nehod? A jak by se určil viník a kdo by zaplatil škodu v případě nehody cyklisty se zákonem povolenou výší alkoholu v krvi?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD