Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Církevní restituce – zdanění náhrad

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o zdanění náhrad za nevydaný majetek církvím. Diskutovat budou: Daniel Herman – bývalý ministr kultury, KDU-ČSL, Stanislav Grospič – místopředseda KSČM, Jiří Mašek – poslanec ANO, Karel Štícha – ředitel správy majetku Arcibiskupství pražského, Jan Petr Vinš – generální sekretář Ekumenické rady církví, a další.

V roce 2012 uzavřel stát s církvemi smlouvu o vracení majetku, který byl minulým režimem zkonfiskován. KSČM i ČSSD dlouhodobě usilují o snížení náhrad, které má stát zaplatit za nevydaný majetek. Prosazení zdanění, si stanovila KSČM jako podmínku pro podporu vlády ANO s ČSSD. Zdaněním se ročně vrátí do rozpočtu na 380 milionů korun. A poprvé by měly církve příjem z náhrad zohlednit ve svém daňovém přiznání v roce 2021. Se změnou církve nesouhlasí a poukazují na to, že takový krok je nejen protiprávní, ale jde o pokračování křivd a krádeží nedemokratických vlád. Jako například v případě židovských obcí, kde se zdanění týká i majetků zabavených již nacisty.

O tom, zda je možné dodatečně měnit dohodu o narovnání, bude teď muset rozhodnout Ústavní soud. Jde o spravedlivé rozhodnutí nebo o další křivdu a další krádež? Byly vypočtené náhrady nadhodnoceny a teprve nyní se podmínky pro restituenty srovnaly? Došlo schválením novely k pošlapávání principů právního státu a vracíme se do totalitních praktik? Nebo jsou církve nenasytné, jak deklarují komunisté?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD