Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Feminismus a převrácení tradičních rolí žen a mužů

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom, zda pomáhá rovnoprávnost zachovat rodiny nebo je ničí. Diskutovat budou: Jan Balík – biskupský vikář, Blanka Knotková-Čapková – docentka katedry genderových studií FHS UK, Marie Nováková – pedagožka a lektorka Národního centra pro rodinu, Tomáš Pavlas – člen Rady vlády pro rovnost žen a mužů, zakladatel iniciativy Genderman, Tony Turečků – muž, který byl ženou, Jakub Kříž – vysokoškolský pedagog a advokát, a další.

V Česku se stále nedaří zajistit rovné podmínky pro ženy a muže. Přetrvává nerovnost v odměňování a dále obtížné návraty do práce po mateřské, resp. rodičovské – ke svému původnímu zaměstnavateli se v ČR vrací pouze cca polovina žen. Ženy se také podstatně méně než muži dostávají do vedoucích a rozhodovacích pozic. Za příčinu jsou označovány genderové stereotypy – muž je považován za více motivovaného, výkonnějšího a bezproblémového zaměstnance, protože na něm neleží závazky péče o rodinu. Žena je považována za nespolehlivou zaměstnankyni, která je méně výkonná, má časté výpadky kvůli dětským nemocem, potřebuje úpravu pracovní doby, aby stihla vyzvednout dítě ze školky či převézt je na kroužky po škole.

Souhlasíte s výměnou společenských rolí žen a mužů, jejich identity? Má být více mužů na mateřské a více žen v technických, vedoucích a politických funkcích? Převrácení společenských rolí žen a mužů – pomáhá rodinám nebo je ničí? Měli bychom uznat třetí pohlaví, začít pro ně stavět veřejná WC jako naši západní sousedé?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD