Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Vadí vám zvyšující se náklady na bydlení?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o bytové krizi. Diskutovat budou: Klára Dostálová – ministryně pro místní rozvoj, ANO, Mikuláš Ferjenčík – poslanec, Piráti, Tomáš Kadeřábek – Asociace developerů, Milan Taraba – Sdružení nájemníků, Karel Polata – Sdružení majitelů domů, a další.

Náklady na bydlení v posledních letech dramaticky stoupají. Nedostatek bytů pociťuje především hlavní město, kde je situace nejhorší, ale dotýká se prakticky celé republiky. Průměrná cena za metr čtvereční v Praze překročila sto tisíc korun. Přesto je nejen v metropoli, mnoho neobydlených nemovitostí. Podle některých odborníků jde o bytovou krizi, která může navíc ještě narůstat. Problém se netýká už jen sociálně slabých nebo seniorů, ale rozšířil se, i na pracující střední třídu, pro kterou začalo být vlastnictví bytu nebo domu nedostupné. Proto sílí zájem o nájemné bydlení.

Důvodem je nedostatečná výstavba nových bytů a to především kvůli složitému a zdlouhavému povolovacímu procesu. To slibuje ministerstvo pro místní rozvoj zjednodušit. Připravilo novelu stavebního zákona i přísnější pravidla pro realitní makléře. Jsou pro vás náklady na bydlení už neúnosné? Chtěli byste raději bydlet ve vlastním, ale je pro vás nedostupné, nebo máte problém i s nájemným? Hrozí, že z vás budou bezdomovci? Kdo z krize těží a jak ji vyřešit? A zlepší situaci nové zákony?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD