Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Zakáže se klecový chov slepic a stoupne cena potravin?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o chovu slepic. Diskutovat budou: Miroslav Toman – ministr zemědělství ČR (ČSSD), Pavel Buršík – koordinátor kampaně proti klecovým vejcím – Obránci zvířat, Eva Tůmová – profesorka katedry chovu hospodářských zvířat ČZU v Praze, Marie Wackermannová – etoložka, odbornice na životní pohodu zvířat, Gabriela Dlouhá – předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie, Markéta Marie Michaldóttir – zakladatelka spolku Hlasy zvířat, a další.

Většina tuzemských řetězců prý stáhne z pultů vejce z klecových chovů nejpozději v roce 2025. Vyhoví tak tlaku ochranářů zvířat a podpoří volný či podestýlkový chov slepic. Zákon, který by jejich plán posvětil, ale poslanci spíš odmítají. Obávají se růstu cen potravin i ztráty konkurenceschopnosti našich chovatelů. Pro změny by kývli za podmínky, že by je nařídila Unie. Ministr zemědělství Miroslav Toman se ale k takové změně prozatím nechystá. Podle něj je současná legislativa plně v souladu s evropskými požadavky na životní pohodu nosnic. Eventuální ukončení klecových chovů je prý potřeba podrobit široké odborné diskusi včetně ekonomických dopadů a jeho celoevropské působnosti, aby tím nebyli dotčeni jen čeští chovatelé.

Radikálního názoru jsou však ochránci zvířat. Ti chtějí klecové chovy zrušit. Jsou přesvědčení, že slepice i další podobně chovaná zvířata v nich trpí. Měl by se zakázat klecový chov slepic? Je důležitější spokojenost zvířat, nebo nízká cena vajec? Vzrostou ceny potravin?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD