Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Chrání stát děti před pedofily dostatečně?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o zneužívání dětí. Diskutovat budou: Jaroslav Zvěřina – sexuolog, Ronald Němec – advokát spolupracující s pražským Arcibiskupstvím, Jaroslav Šturma – dětský psycholog, a další.

Na konci února se ve Vatikánu konal summit o ochraně nezletilých proti zneužívání. Šlo o reakci na skandální odhalení po celém světě. Ani České republice a české církvi se případy pohlavního obtěžování nevyhnuly. V Česku ale nejde o první skandální odhalení tohoto druhu. Jsou známé případy napadení dětí učiteli, vychovateli i dalšími, kteří by měli být autoritami i vzorem, a s obtěžováním se stále častěji setkávají také na internetu. Policejní statistiky evidují na 700 případů pohlavního zneužití ročně a v desetině těchto případů jsou pachateli příbuzní obětí.

Pro trest za sexuální zneužití u nás platí zákonná 10letá promlčecí doba. Některé oběti se tak nikdy nedočkají potrestání agresora, protože se často s traumatem vyrovnávají déle, než je možné pachatele obvinit. Vypořádává se podle Vás církev rázně a otevřeně se sexuálními skandály? Je s oběťmi sexuálního zneužívání zacházeno, jak by si zasloužily a mají adekvátní zastání? Nebo náš právní systém nahrává spíše viníkům? Jsou viníci trestáni odpovídajícím způsobem? A je správné, že mnozí jsou na svobodě? Měli by se přísněji trestat také ti, co obtěžování kryjí nebo před ním zavírají oči? Funguje u nás prevence dostatečně? A lze se bránit nepravdivému obvinění bez následků?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD