Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Způsobuje alkohol rakovinu, či je léčivý?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o alkoholu. Diskutovat budou: Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví, ANO, Jaroslav Kubera – předseda senátu PČR, Michal Miovský – přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK, Tibor Nyitray – prezident Svazu vinařů a další.

Ještě donedávna byl alkohol, i podle některých lékařů, považován samozřejmě v umírněném množství, za prospívající našemu zdraví. Nejnovější vědecké poznatky ale varují před jakýmkoliv požitím alkoholu a upozorňují, že může kromě jiných potíží způsobit až devět typů rakoviny. Podle průzkumů patříme v Evropě ke špičce ve spotřebě alkoholu na osobu a zhruba milion a půl lidí konzumuje alkoholické nápoje rizikově. Na alarmující situaci v ČR upozornila také Světová zdravotnická organizace. Přesto například spotřeba piva, v posledních letech klesá.

Jsme „proalkoholní“ společností, jak specifikují Česko někteří odborníci? Je u nás alkohol příliš snadno dostupný a levný? A měla by se proto zpřísnit pravidla pro jeho konzumaci a propagaci, i zvýšit jeho cena? Nebo restrikce nic nevyřeší? Je u nás alkohol tolerován více než jinde v Evropě? A je požití malého množství pro naše zdraví prospěšné, nebo jde o mýtus? Je správné za volantem či řídítky abstinovat, nebo byste byli pro prolomení nulové tolerance pro cyklisty i motoristy?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD