Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Jak naspořit na stáří

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom jak se zajistit na stáří. Diskutovat budou: Ivan Pilný – bývalý ministr financí, Roman Sklenák – poslanec ČSSD, Bohumír Dufek – předseda Asociace samostatných odborů, Pavel Kohout – ekonom, a další.

Podle údajů Českého statistického úřadu v posledních deseti letech Češi tráví v důchodu dvacet jedna až pětadvacet let. Pokud by se ale měli spoléhat jen na státem vyměřené měsíční penze, čeká je sice dlouhý, ale velice úsporný život. Kupní síla českých penzistů je pátá nejnižší z více než dvaceti sledovaných evropských států. Za námi jsou pouze Bulhaři, Litevci, Rumuni a Estonci a nedosahujeme ani na čtyřicet procent koupěschopnosti nejbohatších evropských důchodců z Belgie. Na rozdíl od nás jim totiž na penzi přidávají povinně také zaměstnavatelé a podstatně déle než my si spoří na důchod i oni sami. Jak se zajistit, abychom ve stáří netřeli bídu s nouzí?

Starobní penzi u nás pobírá kolem 2,41 milionu lidí. Loni na konci třetího čtvrtletí důchod v průměru činil 12.395 korun. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se po lednovém přidání dostal na zhruba 13.300 korun. Přibližně čtyři pětiny (81 %) lidí se domnívají, že jim důchod vyplácený státem ve stáří neposkytne dostatečné finanční zajištění. Čech nyní odchází do důchodu podle zjištění Asociace penzijních pojišťoven s asi osmdesáti tisíci korunami. Ty si nechávají lidé vyplácet hlavně jednorázově, ne postupně během důchodu. Lze spoléhat na penzi od státu? Je nutné si na podzim života spořit? Hrozí, že nebude na budoucí důchody? Co nového by měla přinést zvažovaná penzijní reforma? Vyplatí se dnes investiční fondy, spořící účty, nákup zlata?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD