Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Je účast českých vojáků v zahraničních misích nutná?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o zahraničních vojenských misích. Diskutovat budou: Pavel Růžička – poslanec ANO a válečný veterán, posl. výbory pro obranu a bezpečnost, Zdeněk Ondráček – místopředseda Výboru pro bezpečnost PSP ČR (KSČM), Pavel Štefka – armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, Hynek Blaško – generálmajor ve výslužbě, Marek Obrtel – lékař, voják v záloze, vrátil vyznamenání za účast v misích NATO, Ladislav Sornas – podplukovník ve výslužbě, Sdružení válečných veteránů ČR a další.

Letos v dubnu schválila česká vláda posílení účasti naší armády v zahraničních misích. V Afghánistánu, Iráku, Mali a dalších zemích tak smí působit najednou přes tisíc českých vojáků.

Česká republika tím reaguje se spojenci na aktuální hrozby. Ve všech případech jde o mírové a výcvikové úkoly. Náš stát tak má být chráněn před terorismem a nelegální migrací v místě jejich vzniku. Celkem jsme již v zahraničních operacích ztratili 29 vojáků a nejvíce (14) jich padlo v Afghánistánu.

Je účast českých vojáků v zahraničních misích skutečně nutná? Jaké jsou největší bezpečnostní hrozby současnosti? Bojují naši vojáci daleko za hranicemi za naši bezpečnost nebo jde jen o gesto spojencům a zbytečný risk s mladými životy? Máme dál plnit koaliční závazky směrem k NATO nebo bychom měli raději své jednotky stáhnout? Co by to udělalo s naší bezpečností?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD