Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Je nutné zpřísnit tresty za týrání zvířat?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o připravované novele na ochranu zvířat proti týrání i o současném stavu. Diskutovat budou: Jiří Pospíšil – předseda TOP09, Zuzana Semelová – Liga na ochranu zvířat ČR, Dušan Usvald – veterinář, specializuje se na choroby koní a exotických zvířat, Jiří Berousek ml. – Národní cirkus originál Berousek, Rudolf Desenský – psycholog psů, Tomáš Machač – Kontaktní Zoopark, a další.

Každým rokem Státní veterinární správa zkontroluje na sedm a půl milionu zvířat což odpovídá osmi tisícům kontrol. Přibývá těch, které se provedou na podnět podezření na týrání zvířat. V loňském roce se jednalo o 1200 přezkoumání a z toho ve 20 procentech veterináři skutečně porušení zákona zjistili. V médiích se objevují děsivé zprávy o prostředí, ve kterých někteří chovatelé nechávají žít své zvířecí svěřence a zveřejněné případy brutálního napadení dokonce vlastních domácích mazlíčků, již několikrát pobouřilo nejen spolky na ochranu zvířat, ale i širokou veřejnost.

Loni poslanci rozhodli o zákazu kožešinových farem u nás a to už od roku 2019. A v současné době se připravuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Mají se zpřísnit tresty za týrání a má za špatné zacházení se zvířetem hrozit i vězení? Co není a co už má být považováno za týrání? Mají se přiostřit podmínky pro domácí chovy cizokrajných zvířat či soukromé zoo? Má se zcela zakázat vystupování šelem a ostatních druhů v cirkusech a na dalších kulturních akcích? Nejde o omezování svobodného podnikání? Anebo by stačilo jen důsledněji péči o zvířata kontrolovat a tím více ochránit ta, která to skutečně potřebují?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD