Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Zhoršuje prezident Zeman etnické napětí ve společnosti?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o výrocích prezidenta na adresu Romů. Diskutovat budou: Jiří Ovčáček – ředitel Odboru tiskového a mluvčí prezidenta republiky, Olga Richterová – 1.místopředsedkyně České pirátské strany a místopředsedkyně poslaneckého Výboru pro sociální politiku, Jaroslav Foldyna – poslanec ČSSD a náměstek hejtmana Ústeckého kraje, Daniel Hůle – vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni, a další.

Během své návštěvy Olomouckého kraje prezident Zeman v souvislosti s nezaměstnaností v regionu kritizoval pracovní morálku Romů a čerpání sociálních dávek. Proti těmto výrokům se zvedla vlna odporu nejen ze strany pracujících Romů, ale také mnoha organizací zabývajících se postavením menšin v České republice. Také mnoho politiků prezidentovu řeč odsoudilo a označilo jako znevažování Romů s rasovým podtextem.

V ČR máme 3% nezaměstnanost a mnoho podniků se potýká s nedostatkem pracovních sil. Ročně se na sociálních dávkách vyplatí přes 30 miliard korun a podle průzkumů se 93% Čechů domnívá, že se u nás zneužívá sociální systém. Demotivuje náš sociální systém občany najít si práci? Pomáhá systém podpory nebo naopak problémy prohlubuje? Máme hrozit nezaměstnaným vězením jako za předchozího režimu? Jsou u nás Romové na trhu práce diskriminováni? A zhoršuje prezident Zeman svými výroky etnické napětí ve společnosti?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD