Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Alkohol pro cyklisty a vodáky

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o otázkách nulové tolerance k alkoholu při volnočasových aktivitách. Diskutovat budou: Jiří Vosecký – místopředseda senátorského klubu STAN, Pavel Kováčik – předseda poslaneckého klubu KSČM, Jan Pechout – krajský koordinátor Besip pro Ústecký kraj, Petr Ptáček – instruktor a soudní znalec se specializací na bezpečnost na řekách, a další.

V minulých týdnech se v obou komorách parlamentu rozproudila diskuze o nulové toleranci alkoholu, kterou jsou ze zákona povinni dodržovat jak cyklisté, tak i vodáci. Skupina zákonodárců se domnívá, že toto omezení není efektivní. A navíc podle některých, jsou sankce za porušení zákona například u vodáků, neadekvátní. Pokud totiž vodní turista požije alkohol, může mu hrozit pokuta až 100.tisíc Kč. To cyklisti pod vlivem mohou zaplatit nanejvýš polovinu. Část poslanců a senátorů i někteří odborníci ale varují, že by se prolomením nulové tolerance mohla otevřít „Pandořina skříňka“, protože i při platnosti stávajících zákazů, se zákonné omezení příliš nedodržuje.

Podobná diskuze, zda povolit na kole pivo nebo sklenku vína se vedla již před dvěma lety, ale změnu zákona se nestihlo prosadit. Nyní tak znovu ožívá možnost, že se během vyjížďky na kole i na vodě budeme moci beztrestně občerstvit omezeným množstvím alkoholu. Je správné, aby ti co sednou za řídítka či uchopí vesla, byli střízliví? Nebo jedna sklenka vína či piva nemůže výrazně zhoršit jednání a bezpečnost pohybu na kole a vodě? Otevřela by se prolomením nulové tolerance ona Pandořina skříňka, nebo je naše společnost natolik vyspělá, že jde o liché obavy? A hrozilo by, že by zákonná benevolence mohla způsobit nárůst smrtelných nehod a utonutí?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD