Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Obnovení spádovosti nemocnic

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o problémech s přijímáním pacientů. Diskutovat budou: Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví, ANO, Roman Kraus –Asociace nemocnic ČR, Alena Gajdůšková – Svaz pacientů, Petr Fiala – Asociace českých a moravských nemocnic, a další.

V posledních měsících se objevily případy, kdy pacienta přivezeného záchrannou službou, odmítli v nemocnici přijmout a sanitka ho musela odvézt desítky kilometrů do jiné. Záchranáři přitom ztráceli čas organizací namísto poskytování akutní pomoci. Především velké nemocnice si ale ztěžují, že jsou přetěžovány pacienty s lehčími potížemi a z toho důvodu pak nemají již kapacitu na umístění těch přivezených záchrankou, pokud nejsou v ohrožení života. Proto management těchto nemocnic začal volat po obnovení spádovosti – tedy přijímání pacientů podle bydliště. To ale naráží na zákonné právo volby nemocnice pro pacienta, a také právo, že nemůže být bezdůvodně odmítnut.

Je současný systém nefunkční, když nemocnice musí odmítat pacienty přivezené záchrankou? Je příčinou nedostatek personálu nebo špatná péče o pacienty v menších nemocnicích a na poliklinikách? Vadí vám, že se ruší některá oddělení i celé nemocnice, nebo máme nemocnic příliš mnoho? Je správné, že si pacient může vybrat zařízení, ve kterém se chce léčit? Nebo byste souhlasili s obnovením spádovosti nemocnic, které by uvítaly přetížené nemocnice? A zneužívají pacienti záchrannou službu?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD