Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Proč ubývá zubařů a zhoršuje se jejich dostupnost?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o problémech pacientů zubních lékařů. Diskutovat budou: Roman Šmucler – prezident České stomatologické komory, Ladislav Friedrich – prezident Svazu zdravotních pojišťoven, Luboš Olejár – prezident Svazu pacientů, Martin S. Charvát – starosta Plaňan, Jan Petřík – stomatolog z Náchoda, a další.

Místní zubař či zubařka ukončí praxi či odejde do důchodu a náhradu se dlouhodobě nedaří najít. S podobnou situací se v regionech potýká stále více lidí. Stát se proto rozhodl zubní lékaře k práci mimo velká města a do pohraničí přilákat pobídkami. Je zlepšení stavu reálné?

Popsaná situace se bohužel netýká jen regionů. Že sehnat mladého zubaře za odcházejícího do důchodu je nadlidský výkon, v tom se shodují vesměs ředitelé nemocnic a klinik. Mladí čeští lékaři odcházejí pracovat například i na Slovensko za jeho lepším systémem stomatologie. Na Slovensku platí stomatologům více za základní výplň a pacienti si až do výše kalkulované ceny můžou připlatit na jakoukoli jinou. U nás pacient dostane akorát amalgám a pokud chce něco jiného, platí si to celé ze svého.

Když už občan má to štěstí a najde kvalitního stomatologa, který ho přijme mezi svou klientelu, jeho starosti tím nekončí. Víte, co vlastně hradí pojišťovna u zubaře tak, aby pacient nemusel platit doplatek?

Každý třetí zubní lékař již dnes je cizinec. Můžete jim důvěřovat?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD