Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Mají mít školky povinnost přijímat batolata?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o novele školského zákona. Diskutovat budou: Kateřina Valachová – exministryně školství a poslankyně ČSSD, Václav Klaus ml. – předseda sněmovního Výboru pro vzdělání, ODS, Václav Mertin – dětský psycholog, Eliška Kodyšová – Česká ženská lobby, a další.

Novela školského zákona ukládá od roku 2020 povinnost předškolním zařízením umístit děti, které během školního roku dovrší tři roky, pokud o to jejich rodiče požádají a také povinnou docházku do školky pro předškoláky. Podle tvůrců novely, je cílem plošné zpřístupnění všem a ne jen těm, kteří žijí v regionu, kde již dnes z důvodu nenaplněné kapacity, školky takto malé děti přijímají.

Schválení novely provázel odpor hlavně ze strany opozice, ale také mnoha pedagogů a dalších odborníků, kteří mimo jiné upozorňují na riziko oslabení role rodičů ve vývoji dítěte a také na zvýšené finanční náklady pro zřizovatele. Mají pravdu odpůrci, že povinnosti vyplývající z novely mohou rozvrátit předškolní systém? Je správné, aby dvouleté děti trávily čas ve školce a ne se svými rodiči? Anebo jsme již zapomněli na generace batolat v jeslích? Mají mít právo rodiče podle potřeby rozhodnout, zda je školka pro jejich děti vhodná, nebo mají rozhodovat pedagogové? A jsou prvňáčci se zkušeností pobytu ve školce méně problematičtí? Anebo se jejich lepší připravenost na školní režim nepotvrdila?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD