Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Souhlasíte s dluhovou amnestií?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o oddlužovací novele zákona. Diskutovat budou: Robert Pelikán – ministr spravedlnosti (ANO), Pavel Blažek – poslanec (ODS), Vladimír Plášil – viceprezident Exekutorské komory ČR, Daniel Hůle – vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství ve společnosti Člověk v tísni, a další.

Oddlužení je aktuální téma nejen u nás, ale v celé Evropě. Řada lidí se nachází v dluhové pasti. Nejsou schopni splatit své dluhy, ani kdyby je spláceli celý svůj život. Návrh ministerstva spravedlnosti na změny insolvenčního zákona má zmírnit podmínky oddlužení. Tento institut má být podle něj přístupný širšímu okruhu dlužníků. Vláda si slibuje, že schválením novely nebude muset tolika lidem vyplácet dávky, ale naopak se tito lidé vrátí do ekonomického procesu a budou platit daně. K oddlužení by podle ní mohli přistoupit dlužníci v podstatě bez ohledu na výši svých závazků. Proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Nepovede dluhová amnestie k nezodpovědnosti?

Má být zejména na insolvenčních správcích, aby řádně dohlíželi na to, že se dlužník opravdu snaží o poctivé vyrovnání s věřiteli, tedy mj. v průběhu oddlužení dosahuje takového příjmu, který odpovídá jeho schopnostem a možnostem. Pokud by tak dlužník nečinil, nejedná poctivě a insolvenční správce navrhne zrušení schváleného oddlužení. Je toto dostatečnou pojistkou před masovým zneužitím dluhové amnestie?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD