Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Prezident dal neomezený čas Andreji Babišovi k sestavení vlády

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o benevolenci prezidenta. Diskutovat budou: Jiří Ovčáček – ředitel Odboru tiskového a mluvčí prezidenta republiky, Jiří Pospíšil –předseda TOP09, Michal Hašek – právník a bývalý hejtman Jihomoravského kraje, Josef Mlejnek – politolog a vysokoškolský pedagog, a další.

Po svém znovuzvolení se prezident Zeman rozhodl, že poskytne neomezený čas vítězi voleb na sestavení vlády. A přestože před prezidentskými volbami požadoval, aby vládu předem podpořilo 101 poslanců, nyní již netrvá ani na této podpoře. Jen očekává, že nakonec vládu přece jen schválí parlamentní většina. Tato benevolence se ale nelíbí především opozičním stranám, kterým vadí, aby vláda bez důvěry činila důležitá rozhodnutí. A nelíbí se, ani některým ústavním právníkům, kteří upozorňují na to, že se ze strany prezidenta jedná o postup, který odporuje ústavním principům.

Je správná prezidentova benevolence? Nebo se jedná o porušení demokratických principů? Jde o domluvený pakt mezi prezidentem a premiérem? Jde o pragmatické spojenectví? Nebo je to snaha o stabilitu země? Jsou nebo nejsou kroky prezidenta v souladu s naší Ústavou? A lze očekávat, že prezident Zeman dodrží svůj povolební slib a bude jiný než dříve? Nebo jeho schovívavost k sestavování vlády, je důkazem pravého opaku?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD