Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Měl by mít český prezident více pravomocí nebo má být jen kladečem věnců?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o kompetencích českého prezidenta. Diskutovat budou: Jiří Pospíšil – europoslanec TOP09 a STAN, Jiří Ovčáček – ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky, Michael Kocáb – exministr pro lidská práva a národnostní menšiny, Pavel Kováčik – předseda poslaneckého klubu KSČM, Josef Mlejnek – politolog, Petr Hampl PhD. – sociolog, a další.

Během nedávné vládní krize, se opět zvedla vlna protestů, vůči prezidentu Zemanovi a to nejen ze strany politiků, ale také z řad občanů. Vytýkali mu zbytečnou prodlevu s přijetím odvolání ministra financí a nedodržování ústavy. Dokonce se zvažovalo podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu na hlavu státu. Ovšem není to poprvé, co český prezident váhal s odvoláním některého z ministrů nebo přijetím demise vlády. Přesto se objevily také návrhy na možnost zákonným způsobem přezkoumat činy prezidenta, zda dodržuje nebo překračuje své kompetence.

Porušil prezident Zeman své povinnosti? Překračuje své kompetence anebo plní svůj úřad správně? Měl by český prezident aktivněji vstupovat do politického dění a měly by se jeho pravomoci ještě více rozšířit? Anebo jsou současné povinnosti i oprávnění dostačující, případně by se měly naopak okleštit? Je správné, aby se český prezident více držel stranou, anebo má více rozhodovat a korigovat snahy našich politiků, když je volen všemi občany?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD