Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Mají mít ženy bez partnera právo na umělé oplodnění?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o umělém oplodnění bez souhlasu muže. Diskutovat budou: Jiří Čunek – senátor KDU-ČSL, František Adámek – poslanec ČSSD, Lenka Šulová – vedoucí oddělení sociální psychologie na katedře psychologie FF UK v Praze, Irena Obermannová – spisovatelka, Hana Konečná – psycholožka, spolek Adam ČR, Valentin Papazian – předseda a sociální pracovník Unie otců, a další.

K zákroku ženy v Česku potřebují souhlas muže, což některé lidskoprávní organizace v minulosti kritizovaly. Poukazovaly na to, že ve vyspělé společnosti není přípustné, aby o těle ženy či její léčbě rozhodoval muž. Návrh, aby umělé oplodnění bylo i pro samotné ženy, předložil už před deseti lety někdejší ministr zdravotnictví Topolánkovy vlády Tomáš Julínek. Lidovci, kteří tehdy byli v koaliční vládě, se postavili důrazně proti. Záměr tak ze zdravotnické reformy vypadl.

A tak si ženy bez partnera našly cestu k dítěti i za současného zákona. Situace je ale vede k tomu, aby s sebou přivedly fiktivního partnera, který s asistovanou reprodukcí souhlasí a podepíše žádost. Kritikům se to jeví jako zcela zbytečné a nedůstojné a zjevně to podle nich jako restrikce ani nefunguje. Zastánci však současný zákon měnit nehodlají. Je základním lidským právem mít dítě – i když žena ke zplození nemá otce?

Návrh na změnu zákona, aby mohla umělé oplodnění podstoupit žena, která nesetrvává „v právoplatně uzavřeném manželském svazku a pokud tuto zdravotní službu hodlá podstoupit samostatně, s použitím spermatu anonymního dárce“, v dubnu nezískal v Poslanecké sněmovně potřebnou většinu. Měl by u žen bez partnera roli otce převzít stát nebo ne?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD