Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Dědické právo a pozůstalostní řízení po třech letech od právní úpravy.

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o praktických otázkách dědického práva a pozůstalostního řízení. Diskutovat budou: místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, spoluautor úpravy dědického práva Václav Bednář, bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel, notář Jiří Svoboda, ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman, vedoucí bezplatné linky seniorů Elpida Kateřina Bohatá, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů ČR Karel Polata, a další.

Dědické právo bylo jednou z oblastí, které se rekodifikace soukromého práva před třemi roky dotkla nejvýrazněji. Nový občanský zákoník přinesl celou řadu změn a nových institutů, které zohlednily četnou kritiku právní úpravy dědického práva v tehdejším občanském zákoníku, zejména nedostatku respektu vůči vůli zůstavitele, nepředvídatelnosti práva pro zůstavitele nebo preference dědiců před zůstavitelem. Co od té doby ukázala praxe? Jak na nás působí fakt, že v rámci pozůstalostního řízení můžeme nyní přijít i o vlastní majetek? Kdy je bezpečné dědictví přijmout a kdy odmítnout?

Vyzdvihovanou výhodou nové úpravy dědického práva byla různorodost způsobů, kterými zůstavitel mohl pořídit o svém majetku. Tím nový občanský zákoník prokázal větší respekt k vlastnictví, než tomu bylo u předchozí úpravy. Využíváme této výhody dostatečně? Kdy je výhodné sepsat dědickou smlouvu? Jaká závěť je neplatná? Na co si dát pozor, aby se dědické řízení nevleklo?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD