Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Proč je voda stále dražší a miliardové zisky mizí do ciziny?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o zdražování vody. Diskutovat budou: Jan Bartošek – místopředseda Poslanecké sněmovny (KDU – ČSL), Oldřich Vlasák – ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, Ondřej Beneš – ředitel rozvojových aktivit v oblasti VODA společnosti Veolia, Evžen Zavadil – Ministerstvo životního prostředí, Zdeněk Čáp – bývalý ekonomický náměstek českobudějovického primátora, Pavel Policar – předseda předst. Vodovodů a kanalizací Havlíčkův Brod, Aleš Moravec – místopředseda sdružení Občané za svá práva, Petr Havel – provozovatel portálu o vodě, a další.

Česká republika mílovými kroky dohání Západ. Není to však ve výši mezd nebo životní úrovně, ale v ceně vody. Ta v Česku roste dvakrát rychleji, než je průměr EU. Zákon a prováděcí předpisy vymezují provozovateli náklady, které může promítnout do ceny vody při dosahování přiměřeného zisku. Respektování těchto pravidel kontroluje stát prostřednictvím finančních úřadů a Ministerstva financí České republiky. Proč tedy rostou ceny vody, i když s ní šetříme čím dál víc?

Vodu v České republice máme dražší než například obyvatelé v Izraeli. Čím to je způsobené? Souvisí to s tím, že provozovately vodárenské infrastruktury jsou často zahraniční koncerny, které každým rokem odvádějí miliardové zisky z naší vody do zahraničí? Neměly by se tyto vybrané peníze spíš investovat do obnovy potrubí, vodáren, čističek… „Nevybydluje“ se tak dlouhodobě naše vodárenská infrastruktura? U tak strategické suroviny jakou je voda – nemělo by být obchodování s ní výhradně v domácích rukách?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD